Legislativní požadavky
Cílem bezpečnosti práce je předcházení vzniku pracovních úrazů a nemocí z povolání. Problematiku nemocí z povolání upravuje §37, zákona 258/2000Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví, který říká, že:
„Zaměstnavatel je povinen neprodleně oznámit příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví práce, které zařadil do druhé kategorie, …“
„O zařazení prací do třetí nebo čtvrté kategorie rozhoduje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví,…“ na základě žádosti, kterou předkládá zaměstnavatel orgánu ochrany veřejného zdraví , a to do 30ti kalendářních dnů ode dne zahájení výkonu prací.
Cíl kategorizace
Kategorizace prací se provádí za účelem zjištění, zda jsou zaměstnanci vystaveni riziku vzniku nemoci z povolání. Součástí kategorizace je posouzení, zda se v pracovním prostředí rizikové faktory vyskytují, zda překračují hygienické limity a současně se posuzuje, jak dlouho je zaměstnanec těmto faktorům vystaven v průměrné směně. Na základě výsledků tohoto posouzení jsou profese zařazeny do kategorií I – IV. Kategorie I a II jsou kategorie nerizikové, tj. u těchto profesí nehrozí vznik nemoci z povolání, kategorie III a IV jsou kategorie rizikové, tj. u těchto profesí hrozí nemoc z povolání a zaměstnavatel musí přijmout opatření k eliminaci těchto rizikových faktorů. Řešením např. je, že dotčené profese musí používat pro dané činnosti stanovené osobní ochranné pracovní prostředky, např. chrániče sluchu proti hluku, ochranu dýchacích cest apod.
Dle kategorizace prací následně zaměstnavatel zajišťuje provádění preventivních zdravotních prohlídek atd.
Posuzované rizikové faktory z hlediska možného vzniku nemoci z povolání
Posuzovanými rizikovými faktory jsou:
- prach, chemické látky, hluk, vibrace, neionizující záření a elektromagnetická pole, fyzická zátěž, pracovní poloha, zátěž teplem, zátěž chladem, psychická zátěž, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu.
Postup při provádění kategorizace prací
Zaměstnavatel zajistí zpracování návrhu kategorizace, doplněný příslušnými měřeními a odbornými posudky zpracovanými autorizovanými subjekty. Tento návrh zašle na místně příslušnou Krajskou hygienickou stanici, která, zpravidla po místním šetření, vydá k návrhu závazné stanovisko ke kategorizaci prací.
Závěrem
Schválená kategorizace prací je platná po dobu, po kterou nedojde u zaměstnavatele ke změně pracovních podmínek a pracovního prostředí. Pokud dojde ke změně používané technologie, pracovních postupů apod. je zaměstnavatel povinen provést aktualizaci kategorizace prací.
V případě zájmu o provedení kategorizace nás kontaktujte. Vše potřebné zařídíme.