Kdy je povinnost zpracování Dokumentace zdolávání požáru (DZP)
Dokumentace zdolávání požárů se zpracovává pro objekty a prostory, ve kterých jsou složité podmínky pro zásah (§18, Vyhl. 246/2001Sb.) nebo kde se provozují činnosti s vysokým požárním nebezpečím a v případě, že tak stanoví dokumentace požární ochrany zpracovaná na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. §30, Vyhl. 246/2001Sb.), i pro další provozované činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím. Dokumentaci zdolávání požárů tvoří operativní plán zdolávání požárů, který upravuje zásady rychlého a účinného zdolávání požárů a záchrany osob a zvířat.
Co je Operativní karta
Zjednodušenou formou operativního plánu je Operativní karta, která se zpracovává zpravidla v případech, kdy se složité podmínky pro zásah vyskytují v jednom stavebním objektu.
Operativní kartu tvoří textová část, která obsahuje základní charakteristiky požární bezpečnosti stavby a technologií, konstrukční zvláštnosti objektu atd. a grafická část, která obsahuje plán objektu, umístění okolních objektů, zdroje vody pro hašení požárů, příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku.
Co jsou složité podmínky pro zásah (§18, vyhl. 246/2001Sb.)
Za složité podmínky pro zásah se považují činnosti, u kterých nejsou běžné podmínky pro zásah, a to za okolností, kdy jsou tyto činnosti provozovány:
a) v dispozičně složitých a nepřehledných objektech, v nichž hrozí, zejména vzhledem k předpokladu silného zakouření, ztráta orientace osob (např. podzemní hromadné garáže, tunely nad 350 m délky, podzemní systémy hromadné dopravy osob),
b) v prostorách a zařízeních, kde by vstup nebo činnost jednotky požární ochrany bez upozornění na zvláštní nebezpečí nebo postup hašení znamenal ohrožení zdraví a životů hasičů (např. výroba, skladování nebo prodej výbušin, pyrotechnických výrobků, hořlavých nebo hoření podporujících plynů, výskyt radioaktivních látek nebo biologicky nebezpečného materiálu, rozvodny elektrického proudu, kabelové kanály a mosty, energocentra s náhradními zdroji a vnitřní elektrické stanice osazené olejem chlazenými transformátory o celkovém výkonu 1MVA a vyšším),
c) za podmínek, při nichž se vyskytují vybrané nebezpečné chemické látky a přípravky v množství stejném nebo větším, než je množství uvedené v příloze č. 1 zvláštního právního předpisu (zák. č. 353/1999 Sb.)
d) v objektech a zařízeních provozů chemické výroby uvedených v příloze č. 2 vyhl. 246/2001Sb.,
e) v objektech a zařízeních administrativních, školských a zdravotnických provozů uvedených v příloze č. 2 vyhl. 246/2001Sb. o 7 a více nadzemních podlažích, nebo o 4 a více nadzemních podlažích, pokud tyto objekty nemají zřízeny chráněné únikové cesty,
f) ve stavbách pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace, ve stavbách ubytovacích zařízení o 7 a více nadzemních podlažích nebo o 4 a více nadzemních podlažích, pokud tyto objekty nemají zřízeny chráněné únikové cesty,
g) ve stavbách pro shromažďování většího počtu osob a ve stavbách pro obchod.
Fotovoltaické elektrárny (FVE) a Dokumentace zdolávání požárů
Fotovoltaické elektrárny a fotovoltaické parky představují možné ohrožení zdraví a životů zasahujících hasičů dle §18, bodu b), vyhl. 246/2001Sb.
Ve stávající legislativě není stanoven minimální výkon FVE, kdy musí být dokumentace zdolávání požárů zpracována. HZS zpravidla požaduje zpracování DZP u FVE s výkonem nad 50kWp. V případě, že si uživatel FVE není jist, zda je nutné DZP zpracovávat, může se obrátit přímo na místně příslušný Hasičský záchranný sbor, který se k dané věci vyjádří. Zde je nutné zdůraznit, že neznalost neomlouvá a zanedbání této povinnosti může mít fatální dopad, protože může jít o životy zasahujících hasičů.
Není proto na místě se zde řídit heslem: „Kdo se moc ptá, moc se dozví.“! Pro provozovatele to může mít vážné, trestně právní, dopady.
Postup při zpracování DZP
Osoba odborně způsobilá v PO (dle §11, zák. 133/1985Sb.) provede posouzení, zda jsou naplněny podmínky §18, vyhl. 246/2001Sb., tj. nutnost zpracovat DZP. Pokud jsou tyto podmínky naplněny zpracuje se dokumentace zdolávání požárů dle Metodického návodu k vypracování dokumentace zdolávání požárů MV, ŘHZS ČR, která je zaslána k připomínkám na HZS. Příslušníci místní zásahové jednotky HZS pak provedou kontrolu souladu zpracované DZP s aktuálním stavem formou osobní návštěvy, vznesou připomínky k tomu, co požadují do dokumentace doplnit (priority hasičů se mohou lišit), tyto se zapracují a dokumentace je odeslána na HZS, který vydá písemné stanovisko o jejím schválení.
Naše služby v oblasti požární ochrany
Zajišťujeme komplexní služby a poradenství v oblasti požární ochrany osobou odborně způsobilou (dle §11, zák. 133/1985Sb.), včetně zpracování dokumentace zdolávání požárů dle Metodického návodu k vypracování dokumentace zdolávání požárů MV, ŘHZS ČR, jejího projednání s Hasičským záchranným sborem až po její konečné schválení.