Co je manipulační vozík?
Motorové manipulační vozíky jsou všechny vozíky s vlastním pohonem. Spadají sem jak vozíky ručně vedené, tak vozíky, na kterých obsluha stojí nebo sedí. Nejčastěji používanými motorovými vozíky jsou vysokozdvižné vozíky, tzv. VZV. Vozíky se dělí do tříd a druhů.
Proč je školení obsluhy manipulačních vozíků tak důležité?
Manipulační vozíky se používají v mnoha provozovnách – od logistiky až po rozsáhlé sklady. Ten, kdo je obsluhuje, je potřebuje dobře znát nejen z pohledu technického, ale i bezpečnostního (BOZP). Pravidelným školením se výrazně snižuje riziko možných úrazů, poškození zboží či jiných nehod na pracovišti.
Základní školení musí absolvovat pracovník, který dosud průkaz obsluhy motorového vozíku nemá. Na základě absolvování základního školení obdrží průkaz obsluhy motorového vozíku s celoevropskou platností. Pokud zaměstnanec již průkaz vlastní, musí každých 12 měsíců projít opakovaným odborným školením. Účelem opakovaného školení je především zopakování a ověření znalostí potřebných k bezpečné obsluze motorového vozíku.
Kdo může řídit manipulační vozík?
Řidičem motorového (či vysokozdvižného) vozíku může být osoba starší 18-ti let, zdravotně způsobilá, která vlastní průkaz obsluhy motorového vozíku a případně platný řidičský průkaz.
Kdo může provádět školení obsluhy motorového vozíku?
Stávající legislativa nestanovuje požadavky na odbornou způsobilost školitele, a je na zaměstnavateli, jakým způsobem zajistí školení obsluhy motorových vozíků, za což, ovšem, také nese odpovědnost.
Z tohoto důvodu je v zájmu zaměstnavatele, pokud chce mít jistotu, že bylo školení provedeno v odpovídající rozsahu, aby bylo prováděno akreditovaným školitelem podle zásad stanovených ČSN EN ISO/IEC 17024:2013, tedy instruktorem obsluhy manipulačních vozíků nebo zkušebním komisařem s platným certifikátem způsobilosti dle metodiky Jednotné profesní přípravy.
Co obsahuje školení obsluhy manipulačních vozíků?
Školení prováděná akreditovaným školitelem jsou prováděna dle osnov Jednotné profesní přípravy, která stanovuje témata, jejich rozsah a příslušné časové dotace na jejich provádění dle druhu školení a druhu motorového vozíku. Skládá se z teoretické a praktické části.
Přínos pravidelných školení
Pravidelné absolvování správných školení prokazatelně zvyšuje bezpečnost na pracovišti, a zároveň se zvyšuje efektivita práce. Vyškolení řidiči manipulují s vozíky správně a eliminují se tak případné opravy a ztráty způsobené nesprávným zacházením. Zaměstnavatelé pravidelnými školeními plní zákonné požadavky a zároveň tak dokazují, že dbají na ochranu zdraví svých zaměstnanců.
Školení obsluhy manipulačních vozíků v Brně a okolí
Chcete mít jistotu, že vaši zaměstnanci obsluhující motorové vozíky budou řádně vyškoleni? Spojte se s námi, vše zajistíme.