Cílem školení požární ochrany je seznámit zaměstnance s povinnostmi k zajištění požární ochrany na pracovišti. Povinnost zaměstnavatele provádět školení požární ochrany zaměstnanců plyne z platné legislativy.
Druhy a obsah školení požární ochrany
Školení PO zaměstnanců poskytuje zpravidla informace o provádění PO na pracovišti, zabezpečení objektu, požárním nebezpečí na pracovišti, možných příčinách vzniku požáru, způsobu vyhlášení požárního poplachu, způsobu evakuace osob a majetku a hoření a hašení hořlavých látek.
Školení PO vedoucích zaměstnanců obsahuje seznámení s právními předpisy k zajištění požární ochrany, povinnostmi zaměstnavatele a zaměstnanců na poli požární ochrany, s organizací požární ochrany na pracovišti, způsobem vyhlášení požárního poplachu a evakuace osob a majetku, informacemi o požární bezpečnosti staveb, se způsobem manipulace s požárně nebezpečnými látkami a jejich skladováním, s požárním nebezpečím elektrozařízení a tepelných spotřebičů.
Školení členů preventivních požárních hlídek se skládá z teoretické a praktické části.
Teoretická část obsahuje seznámení s organizací PO na pracovišti, seznámení s požárním nebezpečím, způsobem vyhlášení požárního poplachu a ohlášení požáru, složením požární hlídky a s pokyny pro činnost preventivní požární hlídky.
Praktická část obsahuje způsob provedení prvotního zásahu, základní postupy hašení, seznámení s druhy, umístěním a způsobem použití hasících přístrojů a hydrantů, umístění hlavních uzávěrů a vypínačů energií, evakuačních a zásahových cest, způsob evakuace osob a materiálu a součinnost s jednotkami požární ochrany.
Jak často se školní PO opakuje?
Školení zaměstnanců se provádí školení nejdéle 1 x za 2 roky, školení vedoucích zaměstnanců nejdéle 1 x za 3 roky a školení členů preventivních požárních hlídek nejdéle 1x za rok.